Pricefx Fiyatlama Sorununu Nasıl Çözer Ve Kar Kayıplarını Nasıl Tespit Eder ?

Doğru fiyatlama ve devamında kardaki artış. Doğru fiyatı tanımlamak aslında basit ama uygulamak zor. Doğru fiyatlama stratejisi için fiyatın doğru hesaplanması ve konumlandırmanın iyi yapılmış olması gerekiyor. Fiyatlama temelde maliyet+ yada rekabet bazlı olarak yapılıyor. Ancak fiyatlamanın en önemli işlevi ise işletmenin operasyonun karının temel belirleyicisi olmak.

Kar kayıplarını tespit etmek için liste fiyatından fatura fiyatına ve cepte kalan fiyata yani “Pocket Price” ulaşana kadar karın azalmasına sebep olan indirim ve rebate’lerin (Geri ödemeler) bilinmesi ve …. Fiyat şelalesi aşağıda gördüğünüz bir bar grafik. Liste fiyatından fatura fiyatına kadar olan alanda “İndirim ve promosyonlar” yer alıyor. Fatura fiyatından cep fiyatına kadar olan alanda yani “off-invoice” alanında rebate’ler yer alıyor.

Yazımın bu son bölümünde cep fiyat analizini ve cep fiyat şelalesini en hızlı ve esnek bir şekilde kullanmanızı sağlayacak olan çözümümüz PriceFx ‘den bahsedeceğim. PriceFx, bünyesinde 100’den fazla makine öğrenimi algoritması barındırdan yüzlerce hatta binlerce ürünün belirlediğiniz kurallara göre fiyatlamasını yapabilen, istediğiniz segmentasyonda karlılığınızı anlık olarak görüntüleyebilen, ve en önemlisi de karınızın nerelerde sızıntıya uğradığını görüntüleyebilen bir Saas çözümüdür. Reputazyon olarak PriceFx’in Türkiye strateji ortağı olduğumuzu belirtmek istiyorum. Bu ortaklık sayesinde Türkiye’de fiyatlama ve karlılık konusunda sıkıntıları olan orta ve büyük çapta B2B yada B2C formatında çalışan işletmelere danışmanlık ve destek veriyoruz. 

PriceFx 7 modülden oluşuyor ve ihtiyacınıza göre istediğiniz modülden başlayabiliyorsunuz. Sloganı ise 3F. Yani Fast, Flexible ve Friendly. Yazılımı istediğiniz esneklikte özelleştirebiliyorsunuz.  SAP’nin gold partneri olduğumuz için ERP sistemi SAP olunca çok daha hızlı şekilde entegre edebiliyoruz. Oracle vb diğer ERP sistemlerine de hızlıca entegre olabiliyoruz. Bu hızın sonucu olarak normalde 18 ay olan sektör ortalamasının çok altında bir süre olan 18 haftada entegrasyonu tamamlayabiliyoruz ve hızlıca kullanmaya başlayabiliyorsunuz. Sistem aylık ödeme sistemine dayanıyor ve devam etmek istemezseniz sistemi kullanmayı bırakabiliyorsunuz. Şunu da belirtmek de büyük fayda var, müşteri elde tutma oranmız (customer retention rate) 98%. Bu oranın büyük bir başarı olduğunu takdir edersiniz.

PriceFX sadece fiyatlama ve karlılık üzerine çalışıyor ve şirket satın almaları ile her geçen gün daha da fazla yapay zeka kullanımı ile kullanıcılarının işlerini daha da fazla kolaylaştırıyor. 

Yapılan araştırmalara göre kar kayıpları bir işletmenin toplam cirosunun yaklaşık %4,4 üne, başka bir araştırma da brüt karın yaklaşık 2,5%’ine ulaşabileceğini gösteriyor. Bu kar kayıplarını engelleyebilmenin anahtarı da her bir işlem bazında karlılığı kontrol edebilmekten geçiyor. PriceFx’in üstün işlem bazında karlılık gösterimi sayesinde karınızın kasada kalmasını sağlayabiliyorsunuz. 

Fiyatlama için PriceAnalyzer ve PriceBuilder beraber yada ayrı ayrı çalışabiliyor. Kar kayıplarının tespit edilmek için PriceOptimizer modülünü kullanabiliyorsunuz.

Mehmet Sarı

Arelyz Yapay Zeka Çözümleri